Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a zásady ochrany osobních dat
Doprava

Doprava zdarma

od 1999,- Kč

Doprava

Dárek k objednávce

Doprava

Osobní odběr

Kamenná pobočka Dubňany

Doprava

Doprava od 65 Kč

Doprava

Po registraci sleva

čaje - detox a spalování tuku

26.11.2020

čaje - detox a spalování tuku

Proč je vůbec detoxikace důležitá?

Čaje

V tomto článku se budeme zabývat především detoxikací organizmu pomocí čajů (ať už po nemoci, při nadměrném příjmu podpůrných látek apod.), dále pak vlivem jednotlivých druhů, které dokáží účinně spalovat tuky uložené v našem těle.

Proč je vůbec detoxikace důležitá?

Zkušení sportovci už ví, že pravidelnou detoxikací vedete tělo k lepším výkonům a fungování. Zaměříme se na skupinu lidí věnující se pravidelnému sportu (4-6 tréninků týdně), který díky zvýšeným nárokům na energii navyšuje celkový příjem živin a tím dochází také k většímu zatěžování a opotřebovávání organismu. Pravidelnou detoxikací pomáháme imunitnímu systému k tomu, aby fungoval jak má. Už jen kvůli zatěžování těla špatně stravitelnou stravou, nevhodným pitným režimem, dýcháním toxických zplodin, pasivním nebo aktivním kouřením, popíjením alkoholu, užívání podpůrných látek ve sportu a dalšími. Aby tělo fungovalo, jak má, je zapotřebí se o něj starat!

Čistící detoxikační čaje (recept)

  • Čaj na překyselení organismu

(200g kopřiv, 200g pampelišky, 50g benediktu, 50g třezalky, 150g hlohu, 50g dobromysly).

  • Čaj čistící

(1 bobkový list, 1 lžička tymiánu, majoránky, tymiánu, fenyklu, 50g kořenu pampelišky).

  • Čaj na pročištění ledvin

(20g lipového květu, pampelišky, zlatobýlu, černého bezu, kůry bílé vrby, řebříčku, třezalky, 50g fazolových lusků).

  • Čaj na hubnutí a celulitidu

(rovněž pomáhá na žaludeční vředy a hemeroidy)

(lněné semínko + voda) Postačí zalít 2 lžíce semínka,5l vroucí vody a nechat přes noc luhovat, ráno vše slejeme a vzniklou hustou směs popíjíme před jídlem).

Čaje napomáhající redukci hmotnosti a zvýšení vitality

Pu-Erh

Občas označovaný jako Pchu-er nebo čínský penicilín a to díky jeho unikátnímu způsobu výroby, díky níž obsahuje málo teinu, ale za to mnoho prospěšných antioxidantů a jiných zdraví prospěšných a užitečných látek. Bylo prokázáno, že pravidelné pití čaje Pu-erh snižuje hladinu cukrů, tuků v krvi a významně snižuje výskyt koronárních a cerebrovaskulárních příhod. Tento čaj napomáhá nejen snižovat kila, ale je také vhodný do období detoxikačních kůr, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje trávení, napomáhá při infekcích, dobře odbourává alkohol, zmírňuje kocovinu, zvyšuje obranyschopnost organizmu. V neposlední řadě umí navodit pocit relaxace, pohody a dobré nálady.

Rooibos

Občas označován jako Red Bush a také jako všelék na různé druhy onemocnění. Tento čaj obsahuje široké spektrum antioxidantů, obsahuje vysokou koncentraci, aspalathinu a nothofaginu (chrání tělo a bojují s volnými radikály), ty mají samy o sobě protizánětlivé účinky, jsou často vyhledávané lidmi trpící onemocněním srdce. Rooibos obsahuje o polovinu méně tříslovin, než klasický černý čaj a díky tomu napomáhá lepšímu vstřebávání železa, dokáže ho tedy absorbovat mnohem efektivněji. Pokud patříte k osobám citlivých na kofein, pak je tento čaj stvořen (vypěstován) přímo pro Vás, protože žádný neobsahuje J . Čaj se může pyšnit vysokým obsahem minerálních látek, například (hořčík, mangan, železo, vápník…), jenž jsou důležité pro zdravý chod našeho těla. Dále podporuje klidný spánek, což uvítají milovníci železa pro lepší tvorbu testosteronu a hlubší regeneraci. Chysoeriol, antioxidant obsažený v tomto čaji zlepšuje krevní oběh tím, že brání aktivitám enzymu, který spouští kardiovaskulární onemocnění. Lepší prokrvení rovná se větší přítok krve do svalů a následný rychlejší růst a regeneraci + snižuje krevní tlak a špatný cholesterol. Zmírňuje žaludeční potíže, kožní onemocnění, chrání před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Bílý čaj

Často označován jako levný a účinný prostředek pro redukci tuku. Mnozí jistě namítnou, že vypití 10 sáčků čaje nepozorovali rozdíl na váze, musíte si však uvědomit, že čaj je rovněž doplněk stravy stejně tak jako suplementy. Dokáží urychlit výsledky, ale bez správné životosprávy je skládačka nekompletní a tudíž jen málo funkční. Bílé čaje mají mnoho tělu prospěšných látek, které dokáží nastartovat samo léčící procesy v organismu a podporují procesy regenerace. Ideálně se hodí do období stresu, nervozity, podrážděnosti, kdy dokáží díky obsaženým látkám tyto negativní procesy zmírnit. Bílý čaj je výborným termoregulátorem. Jsou velmi vhodné pro kúry na hubnutí, pomáhají organismu zbavit se přebytku různých toxinů, tuků a jedů nahromaděných v tkáních.

černý čaj

Oproti jiným čajům, díky způsobu výroby a fermentaci získává vysoký obsah kofeinu. Tento čaj je tedy vhodný pro povzbuzení a zvýšení vitality, dále pak i proto, že obsahuje vitamín B1. Oproti kávě má kofein obsažený v čaji dlouhodobější účinek a proto po jeho vypití nastává déle trvající pozvolný přísun energie, což v šálku kávy nenajdete. Obsahuje mnoho antioxidantů a má příznivý účinek na podrážděný žaludek. Černý čaj je dokonce vhodný pro diabetiky, neboť snižuje hladinu glukózy v krvi, dále přispívá ke snížení cholesterolu v krvi a má pozitivní vliv na naše srdce.

Zelený čaj

Označuje se jako životabudič a nositel dobré nálady. Díky obsahu látek napomáhá k lepší koncentraci, vyrovnanosti, náladě, psychice, únavě a dalším. Rovněž je dobrým spalovačem tuku. Mnoho suplementů podporující úbytek tuku obsahuje extrakt právě ze zeleného čaje. Tento čaj má také příznivé účinky na oddálení pocitu hladu a snižuje chuť na sladké, což jistě mnozí uvítají J . Pokud tedy chceme dopomoci tělu k rychlejšímu hubnutí, pak je nutné a stejně tak u všech ostatních čajů zaměřit se na koupi kvalitního čaje, ne odpadu v pytlíku z klasického supermarketu. Vhodné je také jeho pití jako prevence proti cukrovce a jiným civilizačním onemocněním. Antioxidanty v čaji dokáží efektivně zbavovat tělo tzv. volných radikálů. Právě tyto prvky jsou totiž nejvíce zodpovědné za zdravotní obtíže typu ucpaných tepen nebo rakovinného bujení. Zvyšuje koncentraci antibakteriálních bílkovin a udržuje dobrý stav imunitního systému.

Kopřivový čaj

Kopřivový čaj působí na náš organismus velmi komplexně. Je plný enzymů v nejaktivnější čajové podobě. Tento čaj má vlastnosti srovnatelné se ženšenem a je velmi stimulující a tonizující s ideálním předpokladem proti únavovému syndromu, je močopudný, krvetvorný, protialergický a stimulující látkovou výměnu nejen v játrech, ale v celém těle. Jeho účinek se násobí, pokud je daná rostlina zdravá a nechá se delší dobu spařit a louhovat. Podporuje hojivé procesy v těle, má přízniví účinek na naše játra, žaludek, slinivku, slezinu a další. Pomáhá při alergiích a ekzémech, čistí cévy od aterosklerotických změn, snižuje krvácivost, pomáhá proti hemeroidům, zvyšuje absorpci železa v těle. Je ideální pomocník pro vylučování balastních a toxických látek z těla. Doporučuje se tedy při detoxikaci, jako nepostradatelný pomocník.

Mátový čaj

Čaj používaný sportovci například po náročném tréninku. Proč? Protože zabraňuje vzniku křečí, napětí svaloviny, střevním obtížím, zlepšuje trávení, používá se proti překyselení žaludku, pálení žáhy, podporuje trávení apod. mírní příznaky nadýmání a plynatosti, což jistě ocení milovníci proteinových koktejlů J . čaj se dále doporučuje při astmatickém zúžení průdušek, při ucpaném nosu a problémech s dýcháním, už jen pro obsah mentolu v něm. Pokud trpíte častými bolesti hlavy, pak 1-2 šálky za den tuto problematiku při pravidelném popíjení dokáže zmírnit. Dále má příznivé účinky na nespavost, krevní tlak, bolest zubů nebo dásní, nachlazení a podporuje vylučování žaludečních šťáv.

Pitný režim a čaje

Pitný režim si můžeme obohatit o popíjení čajů. Do zařazených vhodných čajů můžeme řadit téměř každý čaj, pokud není slazený, tím jeho vhodnost zařazení značně klesá. Do pitného režimu se počítá i čaj černý, který obsahuje vysoké množství kofeinu, vhodnější jsou pak čaje bezkofeinové, které mnohem lépe hospodaří z vodou v našem těle, jako je například čaj Rooibos. Mezi čaje, které dokáží zavodnit tělo, můžete zařadit zelené nebo ovocné neslazené. Vždy se ale jedná o kvalitní čaje, ty pytlíkové k užívání moc nedoporučuji.

Vhodné čaje po kůře

  • Ostropestřec mariánský

Obsahuje sloučeniny souhrnně označované jako silymarin (flavonoidy silybinu, silydianinu a silycristinu). Mimo jiné obsahuje aminy tyramin a histamin, aminokyseliny a sacharidy glukózu, fruktózu a pentózu. Silymarinové flavonoidy chrání játra a stabilizují membrány jaterních buněk. Doporučuje se užívat cca 5g v šálku 2x denně.

  • Čekanka obecná

Obsahuje glykosidickou hořčinu intybin, která ovlivňuje činnost trávící soustavy, jater, krevní soustavy a slinivky. Dále inulin, silici, cholin, třísloviny, manit, arginin a větší množství minerálních látek. Jedna lžička čekanky přijde do 1 šálku vody, podává se 2-3x za den.

  • Řepík lékařský

Zlepšuje činnost žlučníku a podporuje detoxikaci jater, obsahuje třísloviny, silice, flavonoidy, saponiny, triterpeny, gallotanin, kyselinu ursolovou, kvercitin, kyselinu křemičitou, vitamíny a železo. Má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Doporučuje se kávová lžička do jednoho šálku vody 2-3x za den.

  • Tibetská bylinná čajová směs EPAM

Jedná se o směs několika bylin, které mají společně větší účinek na detoxikaci jater a lepší funkci žlučníku. Složení (Smil, truskavec, pampeliška, třezalka, len, kukuřice, rdesno hadí kořen, máta, fenykl, jahoda, chmel, měsíček, kopr). Použití 1 sáček 2-4x za den. Nebo 4-8g za jeden den.

  • Pelyněk

Používá se zejména při poruchách jaterních, žlučníkových, při střevních kolikách, nechutenství, při nedostatku žaludečních kyselin atd. Nať obsahuje hlavně silici s hlavní složkou thujonem a azulenem, dále hořčiny, pryskyřici, třísloviny a další látky. Droga má kořenitý pach a silně hořkou chuť. Doporučené dávkování je 1 lžička suché natě na jeden šálek vroucí vody, užíváme jako studený nápoj několikrát během dne s časovým rozestupem 2 hodin.

Další vhodné bylinky na detoxikaci a hubnutí

Lékořice

Tato bylina je již dlouho oceňována jako demulcent pro své uklidňující účinky. Pomáhá při vykašlávání (zbavuje hlenu z dýchacích cest) a dále bývá používána zdravotníky jako prostředek k úlevě při respiračních onemocněních (např. alergie, zánět průdušek, bolest v krku a tuberkulóza), při žaludečních problémech (včetně pálení žáhy), při zánětlivých onemocněních, při kožních onemocněních, stresu a při problémech s játry.

Skořice

Pomáhá při trávení, může být užitečná při léčbě diabetu, má antibakteriální funkci, pomáhá při léčbě žaludečních onemocnění, průjmu a může ulehčit při nadýmání. Nedávné studie zjistily, že skořice může být užitečná pro ty, kteří trpí diabetem typu II, neboť snižuje hladiny cukru v krvi, stejně jako triglyceridů a cholesterolu.

Hořký a sladký pomeranč

Používáme jak hořký, tak sladký pomeranč pro jejich nezaměnitelné aroma. Hořký pomeranč, kterého bylo použito v bezpečném množství ve Fitness Kávě, napomáhá k urychlení metabolismu a usnadnění při hubnutí (mnoho vědeckých studií zjistilo, že hořký pomeranč může zlepšit thermogenezi v lidském těle).

Zázvor

Gingiber officinalis je používán po staletí pro celou řadu výhod. Je to silný antioxidant, který stimuluje produkci energie a zlepšuje trávení. Zázvor je stimulant, působí jako lék proti nadýmání, poruchám trávení a je cenným také při léčbě průjmu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je vhodný k léčbě nevolnosti a zvracení.

Kardamon

Je často pojmenován jako „třetí nejdražší “ koření na světě (po šafránu a vanilce), jehož vysoká cena odráží vysokou reputaci tohoto nejpříjemněji vonícího koření. Kardamon má silnou, jedinečnou chuť s intenzivní aromatickou vůní. Kardamon je běžnou přísadou v indické kuchyni a v arabském světě kávy. Používáme pouze zelená a bílá semena kardamonu.

Citron sporýš

Známý pro svoje vysoké antioxidační účinky vzhledem k obsahu flavonoidů a fenolických kyselin.

Čínský badyán

Je diuretikum, lék proti nadýmání, široce používaný v čajích proti revmatismu. Badyán se pěstuje ve čtyřech provinciích v Číně a sklízí se v období od března do května.

Zelený anýz

U zeleného anýzu bylo prokázáno, že má silné antimikrobiální vlastnosti. Chemické studie ukazují, že antimikrobiální vlastnosti jsou způsobeny díky anetholu, jenž je účinný proti bakteriím, kvasinkám a plísňovým kmenům. Další vlastnosti známé u zeleného anýzu jsou: diuretikum, tonikum a antispasmodicum.

Hřebíček

Hřebíček se používá ve vzorci Fitness Kávy ke zlepšení chuti a aroma, ale také proto, že zvyšuje kyselinu chlorovodíkovou v žaludku a tím zlepšuje peristaltiku a trávení.

Rhodiola rosea

Rhodiola rosea se již po desetiletí využívá v tradiční medicíně Ruska, Švédska, Norska, Francie, Německa a Islandu. Je jednou z nejvíce fascinujících bylin, která má nespočet kladných vlastností. Dlouhá řada studií označuje Rhodiola rosea jako bylinu, která pozitivně ovlivňuje některé z funkcí centrálního nervového systému, jako je schopnost soustředit se, také zlepšuje paměť a náladu. Od roku 1961 bylo publikováno více než 180 studií s následujícími závěry o sportovcích: Rhodiola rosea prokazatelně zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost sportovců, podporuje kardiovaskulární a svalové energetické využití a má farmakologicky relevantní anabolické účinky. Dále funguje jako obecné tonikum pro zlepšení energetické hladiny a pomáhá při stresu a k léčbě určitých stavů, jako jsou deprese, úzkost nebo nežádoucí příznaky menopauzy. Studie ukázaly, že Rhodiola rosea je schopna zvýšit koncentraci serotoninu v mozku.

Kurkuma

Kurkuma je používána přes více než tři tisíce let indickými léčiteli k léčbě obezity. Moderní výzkum ukázal, že Kurkuma má příznivý vliv na játra, podporuje tok žluči, která je zodpovědná za rozdělení tuku v potravě. Poslední studie ukazují velmi důležitou funkci kurkumy při degenerativních onemocněních jako je Alzheimerova choroba.

Závěrem

Čaje jsou tělu určitě prospěšné, záleží jen na nás, jaký čaj a na co zařadíme. Pokud Vám dělá pití neslazených čajů problém, můžete použít některé přírodní sladidlo bez kalorií, jako je například Stevia. Většinu druhů čajů je dobré zalévat při určité teplotě, aby nedošlo k jejich spálení vroucí vodou. Jaký čaj je nejlepší? Ideální je zaměřit se na příznivé účinky daného druhu a vyhodnotit je zdravotními potížemi, které Vás zrovna trápí.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NGZkMTU4Y