Tato problematika trápí velkou část populace cvičenců, zejména těch mladších. Vzhledem k tomu, že u cvičících jedinců dochází ke zvyšování hladiny testosteronu, například i při užívání některých doplňků stravy, je zvýšený výskyt akné častý. V tomto článku si trochu popíšeme, co vše může mít za následek jeho tvorba a jak se ho dá šetrně alespoň částečně zbavit.
Je sice ještě zima, ale už teď je to časté téma. Nikdo nechce být “opupínkovaný“ v létě u vody, i když pro rozvoj svého svalstva dělal, co bylo v jeho silách, tak proč nebýt ještě dokonalejší, vyrýsovaný, žilnatý a opálený? Tato kosmetická vada může a často dost překáží.
Co je akné?
Jedná se o chronické onemocnění kůže (nejčastěji bývají postiženi lidé v období puberty). Při akné vzniká vřídek (nežit) neboli beďar, jebák. Tyto vřídky způsobuje zánět vývodů mazových žláz a to díky jejich uzavření. Nejčastěji se akné objevuje na obličeji, ramenou, vrchní části prsou, zádech a stehnech. Všude tam, kde je nejvyšší hustota folikulů.
Následky tvorby akné
Kromě špatného vzhledu (což trápí největší procento populace) může zanechat akné i jizvičky a snížené sebevědomí, popřípadě deprese a psychické problémy u slabších jedinců trpících silným výskytem akné. Proto se akné doporučuje léčit již v raném stádiu, při prvních příznacích změn na pokožce.
Možné příčiny tvorby
- Menstruační cyklus (neboli hormonální aktivitou vzniká zvýšený výskyt akné, dochází ke zvětšení mazových žláz).
- Dědičnost (tvorba akné je díky dědičnosti u rodinných příslušníků často podobná).
- Podráždění kůže (například při oděrkách nebo poškrábání kůže může dojít k zánětu pokožky).
- Bakterie (anaerobní bakterie způsobují zvýšený výskyt pupínků).
- Stres (mnohdy diskutované téma, jedni se k této příčině vzniku pupínků přiklánějí a dávají mu za pravdu, jiní ne, každopádně díky stresu vzniká zvýšení produkce adrenalinu, což nepřímo ovlivňuje tvorbu akné).
- Zneužívání anabolických steroidů (k tomuto tématu není zapotřebí nic víc psát).
- Užívání drog, alkoholu a kouření cigaret
- Nahromadění odumřelých buněk (neočištěná odumřelá kůže zacpává póry, což vede ke vzniku pupínků).
- Důležitým faktorem ovlivňující možný vznik akné je i prostředí ve kterém žijeme, kvalita ovzduší, smog, prašnost.
Některé z tipů pro šetrné odstranění (částečné) akné
- Změna jídelníčku (doporučuji vyhýbat se tučným, přemaštěným, přesoleným potravinám a jídlům. Příjem smažených jídel zvyšuje procento výskytu vzniku akné).
- Ovoce a zelenina (příjem pár kusů ovoce nebo zeleniny snižuje díky minerálům a vitamínům výskyt vzniku pupínků na těle).
- Snažte se dodávat tělu pravidelný příjem minerálů a vitamínů. Pokud běžný příjem z ovoce a zeleniny nestačí, pak je moudré sáhnout po doplňcích výživy.
- Užívejte zdravé tuky, nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6 ať už formou běžné stravy, ve formě ryb, semínek, ořechů nebo doplňků výživy.
- Velký vliv na zdraví pleti má i konzumace ryb. Díky obsaženým látkám v rybím mase se dostává dostatečný příjem výživy pro vaši pokožku.
- Pijte dostatečné množství tekutin během dne. Hlavně čistou vodu, popřípadě s citronem.
- Pití bylinkových neslazených čajů přispívá ke zdravější pleti.
- Postižené části akné je dobré alespoň 1-2x za den čistit kvalitními kosmetickými přípravky.
- Důležitým faktorem je každodenní hygiena (dostatečná). Tzn. důkladné omytí při koupeli a následném promazání postižených míst ověřenými krémy proti vzniku akné.
- Vyhýbejte se stresovým podmínkám a situacím.
- Pokud již pupínky máte, nikdy se je nepokoušejte rozškrábat. Tímto zásahem vše jen zhoršíte a vzniká tu velké procento vzniku nových.
- Vhodné bylinky k omytí postižené pokožky (máta, kopřiva, petržel, heřmánek, levandule, šalvěj…).
- K očištění kůže se hojně používá i vymačkaný citron (namáčejte do něj ubrousky nebo tampony a ošetřete postižená místa).
- Méně populární léčbou je použití rozmačkaného česneku
- Dobré pro zamezení dalšího výskytu akné je použít Retinol A, aloe vera, Peroxid, zelený čaj, zinek.
- Omezené kouření cigaret (nikotin stahuje cévy, kůže je méně zásobena kyslíkem a živinami, což má za následek vznik a tvorbu akné).
- Pudr (pudr užívaný pro miminka zlepšuje po nanesení hojení postižených míst).
- Za vyzkoušení stojí i použití slané vody s medem (namočte ubrousek ve slané vodě a poté jej přiložte na postižené místo na cca 5 minut a poté naneste tenkou vrstvu medu na cca 10minut, tím vyčistíte pleť a odstraníte bakterie).
- Omezení mléčných výrobků, hlavně mléka. Každodenní konzumace a pití mléčných výrobků může vést ke vzniku akné.
- Takovou poslední variantou, když se objeví pupínek, je nanesení na postižené místo vrstvu zubní pasty. Pasta obsahuje dezinfekci, která pročistí postižené místo a zamezí zvětšení pupínku. Tuto metodu je dobré provádět např. na noc (vyžaduje několik hodin působení, důležité je abyste neměli příliš citlivou pleť, obsah zubní pasty vám pak může pokožku spíše podráždit).
Lidé trpící touto kožní problematikou si často ztěžují na zvýšený výskyt pupínků. Ruku na srdce, co děláte proto, abyste zamezili alespoň částečnému vzniku této kožní vady kromě mytí?
Pokud nic moc víc, pak si nemáte na co ztěžovat, akné se nedá žádnou metodou úplně zbavit, ale dá se velkému procentu vzniku předejít. Máte problém s pupínky? Pak můžete přehodnotit váš dosavadní způsob života a vyzkoušet některé metody pro jejich minimalizování. Myslím, že tím nic neztratíte, maximálně získáte.