Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a zásady ochrany osobních dat
Doprava

Doprava zdarma

od 1999,- Kč

Doprava

Dárek k objednávce

Doprava

Osobní odběr

Kamenná pobočka Dubňany

Doprava

Doprava od 65 Kč

Doprava

Po registraci sleva

BCAA

26.11.2020

BCAA

Jak fungují BCAA (branched chain amino acids) ?

BCAA

(branched chain amino acids)

Esenciální aminokyselina s rozvětveným řetězcem (tělo si je neumí samo vyrobit). Stimulují aktivitu anabolických hormonů (testosteron, inzulín, růstový hormon), mají významný anabolický účinek v přetěžovaných svalech, podporují proteosyntézu (tvorbu bílkovin ve svalech).

BCAA se řadí mezi jedny z nejdůležitějších složek, jenž naše tělo potřebuje před a po náročném tréninku k lepší a rychlejší regeneraci a následnému svalovému růstu.

BCAA aminokyseliny s rozvětveným řetězcem: L-LEUCIN, L-VALIN, L-ISOLEUCIN.

Ideální poměr jednotlivých aminokyselin 2:1:1 (l-leucin, l-isoleucin, l-valin).

L-LEUCIN: má největší význam pro tvorbu nových bílkovin a zabraňuje rozkladu bílkovin stávajících. Jeho poměr 2:1:1 má své opodstatnění. Tělo ho jednoduše využívá 2x více než ostatní dvě aminokyseliny (L-VALIN a L- ISOLEUCIN). Je to jediná aminokyselina, která přímo stimuluje syntézu svalových bílkovin.

L-ISOLEUCIN a L-VALIN: u těchto dvou aminokyselin dochází k nejvyššímu poklesu během tréninku, tělo je spaluje mnohem více.

L-ISULEUCIN: napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, hojně se podílí na svalovém růstu. Tělem je využíván při tvorbě hemoglobinu.

L-VALIN: odbourává amoniak ze svalů, navyšuje proteinovou syntézu.

U BCAA nedochází ke katabolizaci v játrech, jako tomu je u jiných aminokyselin. Ale na rozdíl od ostatních aminokyselin zůstávají ve stejné podobě k dispozici svalům. Tělo využívá BCAA dle náročnosti, intenzitě a délce tréninku.

Jak fungují BCAA?

Jednoduše řečeno brání odbourávání svalových bílkovin, anabolizují tkáně a zabraňují tomu, aby si tělo během náročného tréninku bralo energii ze svalů, čímž svalovou tkáň chrání před jejím úbytkem. Pokud máme dostatečně doplněnu hladinu BCAA ze suplementů, pak tělo nemusí sáhnout do vlastních zásob a tím neničíte pracně vybudovanou svalovou hmotu.

  • Zlepšují funkci jater a srdce
  • Oddaluje pocit únavy a vyčerpání
  • Chrání svalovou hmotu před devastací
  • Rychlejší regenerace organizmu
  • Zvyšuje energii během cvičení
  • Přispívá k tvorbě nové svalové hmoty
  • Anabolizme organismus
  • Kladně ovlivňuje metabolismus bílkovin

Dávkování

Doporučuji podávat na lačno, pevná strava snižuje efektivitu jejich příjmu. Oproti jiným aminokyselinám nejsou játry BCAA zadržovány, prochází jimi beze změny přímo do svalů. BCAA stačí užívat pouze v tréninkové dny, v den volna je možné je bez obav vynechat, pokud nejste v nějaké drastické dietě. Ideální pro ochranu svalové hmoty je užívat první dávku 30 minut před výkonem a ihned po jeho ukončení užít dávku druhou. V případě že se nacházíte v tvrdé dietě, je možné rozdělit na 3 dávky a jednu užít ráno na lačno. Pokud je trénink déle trvající a náročný, není na škodu užívat například tekuté nebo rozpustné instantní BCAA po dobu sportovního výkonu.

Tím že užijete BCAA ihned po tréninku, zkrátíte dobu, kdy se kyselina mléčná odplavuje z těla ven a tím pádem i rychleji regenerujete tělo.

Užívání BCAA během diety je vhodné kombinovat například s L-carnitinem. BCAA chrání svalovou hmotu a L-carnitin spaluje uložené tuky, tyto dva suplementy se navzájem doplňují a umožňují redukci tukových zásob a zamezení pracně nabrané svalové hmoty spolu s tuky.

Shrnutí

BCAA je nepostradatelný pomocník v situaci, kdy se organizmus dostane do katabolického stavu přetrénování. Při tréninku tělo získává energii z nashromážděného glykogenu, po uplynutí určité doby cca 30-40 minut se zásoby glykogenu vyčerpají. Pak tělo použije uložený glutamin a následně BCAA (valin, leucin a izoleucin). Tyto aminokyseliny jsou vstřebány svaly až ve výši 60 % po ukončení cvičení. To má za následek rychlé ochránění svalové hmoty a lepší regeneraci poškozené svalové tkáně.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

YzlmZm