(cukry, škroby, uhlohydráty, glycidy, uhlovodany…)
Lidskému tělu slouží hlavně a především jako zdroj energie. Pro náš organizmus a jeho správné fungování je jejich přísun nezbytný. Všimněte si například při dietách nebo sacharidových vlnách značné únavy, to má za příčinu právě snížení množství přijímaných cukrů ze stravy hlavně v dny, kdy jste téměř na “nule“.
Sacharidy jsou nezbytné pro činnost svalů a mozku. Ideální poměr rozložení 100% sacharidového příjmu za den by měl z větší části 70-90 % tvořit Polysacharidy a z 10-30 % jednoduché cukry (hlavně ráno a kolem tréninku). Energie přijímaná ze sacharidů by mělo tvořit 50-70% podíl z celkové přijaté energie během dne. Důležitou roly hrají sacharidy i při tvorbě pojivových tkání. Základní stavební jednotkou sacharidů je monosacharidová jednotka, podle počtu se dají sacharidy následně dělit. Z 1g tělo přijme asi 17kj.
- Rostlinné cukry
Fruktóza (nachází se hlavně v ovoci)
Škrob (nachází se především v bramborách a obilovinách)
- Živočišné cukry
Glykogen (nachází se především v masu)
Laktóza (nachází se především v mléku a mléčných výrobcích)
Velké mínus v příjmu sacharidů z živočišné řady je především v tom, že obsahují i cholesterol a tuk.
Dále je můžeme dělit na jednoduché a složené
Jednoduché sacharidy
Čím méně molekul obsahují, tím rychleji je přijímaný sacharid zdrojem energie pro tělo. Mají vysoký glykemický index. Jednoduché sacharidy s vysokým GI se po konzumaci poměrně rychle vstřebají a zvýší tím hladinu cukru v krvi. Slinivka reaguje vyloučením zvýšeného množství inzulínu, jenž má za úkol srazit krevní cukr na normální fyziologickou hladinu. A proto, že v ten okamžik je tam toho cukru opravdu moc, tak jej inzulín zjednodušeně řečeno nacpe, kam to jen jde. Část přetransformuje na zásobní glykogen, ale většinu dá do tukových buněk.
- Monosacharidy
Jedná se o nejjednodušší formu sacharidů tzv. základní. To znamená, že je nelze dále dělit na ještě jednodušší. Jsou základní stavební jednotkou ostatních složitějších sacharidů. Obsahují jednu molekulu cukru.
- Glukóza (je to hlavní zdroj energie pro buňky našeho těla, jedná se o hroznový cukr).
- Fruktóza (je nejsladší ze všech sacharidů, jedná se o ovocný cukr).
- Galaktóza (je součást mléčného cukru).
- Ribóza
- Disacharidy
Jsou tvořeny dvěma cukernými jednotkami.
- Laktóza (má nejméně sladkou chuť, je tvořena glukózou a galaktózou, je to tzv. mléčný cukr).
- Maltóza (je tvořena dvěma molekulami glukózy, jedná se o sladový cukr).
- Sacharóza (jedná se o řepný cukr, je to nejčastěji používané sladidlo a najdete jej v každé domácnosti).
- Oligosacharidy
Nachází se někde mezi jednoduchými a složenými cukry. Jsou tvořeny 2-10 molekulami monosacharidů vzájemně spojené glykosidickou vazbou. Nejčastěji se vyskytují v luštěninách. Tělo je hůře tráví, a proto po požití většího množství může dojít k potížím se zažíváním a nadýmáním. Jejich velké plus spočívá ve větším množství obsahu vlákniny.
Mezi sacharidy se řadí i vláknina. Jedná se o nestravitelnou část potravy důležitou pro náš organizmus. Napomáhá s trávením potravy, působí proti zácpě, hemeroidům, střevním onemocněním, váže na sebe toxické látky atd. Více k tématu vláknina se dostaneme v některém z následujících článků.
Složené (složité)
(polysacharidy – komplexní sacharidy)
Patří sem např. celulóza, rostlinný škrob, živočišný glykogen. Sem řadíme sacharidy od 50 jednotek nahoru. Jejich hydrolýzou vznikají postupně oligosacharidy a monosacharidy. Tyto cukry mají nízký glykemický index tzv. označován jako GI. Co to znamená? Tyto sacharidy jsou pomalu vstřebatelné a slouží nám jako delší zdroj energie (nemají tendenci se tak moc ukládat do tuků, jako sacharidy s vysokým GI). Na rozdíl od jednoduchých sacharidů se uvolňují do krve postupně a tak máme zajištěn delší přísun energie. Polysacharidy jsou označovány jako cukry zásobní, organismus si jich část dokáže uložit do zásoby. Takovým cukrem je glykogen (živočišný škrob), skládající se z velkého počtu molekul jednoduchých cukrů - glukózy. Glykogen se ukládá ve svalech a v játrech.
Glykogen
Je energie určená pro náš výkon uložená v játrech a svalech. Je to hlavní zdroj energie pro naše svaly při fyzické aktivitě obvykle do 1 hodiny výkonu. Pokud jsou zásoby glykogenu nízké nebo zcela vyčerpané, jsou jako nový zdroj energie použity aminokyseliny.
Kdy a jaké sacharidy konzumovat?
Sacharidy bychom měli konzumovat především v dopoledních hodinách a po tréninku, čím později odpoledne je, tím méně sacharidů bychom měli přijmout. Zamezíme tím uložení cukrů do tuků. Tělo jednoduše řečeno nezvládne spálit celý přísun sacharidů a uloží si je na horší časy. Takže sacharidy s vysokým GI doporučuji konzumovat například po probuzení (kdy potřebujeme doplnit po dlouhé noci energii do těla, aby organizmus nesáhl po snadno dostupném zdroji z vlastních řad a to svalů). Ideální čas je pak po tréninku, kdy jsme vlivem fyzické aktivity spotřebovali zásoby Glykogenu a je nutno je doplnit. Musíme si ale pamatovat, že čím více přijmeme za den sacharidů s vysokým GI, tím vyšší možnost tloustnutí to nese.
Dělení GI
- Nízké GI potraviny a nápoje do hodnoty 55
- Střední GI potraviny a nápoje od hodnoty 56-96
- Vysoké GI potraviny a nápoje nad hodnotu 70
GI některých potravin a nápojů:
- Pivo 110
- Smažené hranolky 95
- Popcorn 85
- Chipsy 80
- Coca Cola 70
- Celozrnný chléb 65
- Krupice 65
- Banán 65
- Jogurt 35
- Vlašské ořechy 15
- Fazole 30
- Meruňky 20
- Česnek 10
- Jablko 30
- Hořká čokoláda 22
- Burské oříšky 20
- Cibule 10
- Mléko 30
- Brambory 50
- Hrášek 40
Více podrobnějších informací o jednotlivých sacharidech přineseme v dalších článcích. Kde si je rozebereme podrobněji.