Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a zásady ochrany osobních dat
Doprava

Doprava zdarma

od 1999,- Kč

Doprava

Dárek k objednávce

Doprava

Osobní odběr

Kamenná pobočka Dubňany

Doprava

Doprava od 65 Kč

Doprava

Po registraci sleva

Jaký kreatin vybrat?

16.12.2020

Jaký kreatin vybrat?

Menší rozbor forem kreatinů na trhu...

Zajímavá otázka. Ideální odpovědí, která nikoho nepohorší, ani nikomu neuškodí je: vyzkoušej a uvidíš, co na tebe nejlíp funguje. Nic méně o tom, jakou formu kreatinu zvolit a jak se který kreatin chová, si představu udělat můžeme. V tomto článku se tedy budeme věnovat především kreatinu Monohydrátu, Kre-alkalynu a creatinu Ethyl Esteru neboli často označovaný zkratkou CEE.

Creatine Monohydrate

Nejznámější forma creatinu. Zde můžeme vybírat ze dvou “verzí“. Creatin Monohydrate nebo Creapure Creatin Monohydrate. Jaký je v tom rozdíl? Creapure® je prvotřídní, celosvětově uznávaná značka kreatin monohydrátu, garantující maximální čistotu, bezpečnost a maximální efektivitu. Je tedy neustále kontrolován a monitorován, aby byla zaručena jeho 100% čistota. Creapure je jediný kreatin na světě, který je trvale testován na nežádoucí nečistoty ( kreatinin, dicyandiamid, dihydrotriazin, thiourea ). Proto označení CREAPURE. Tento kreatin bývá z pravidla dražší, než kreatin, který nenese toto označení. Platíte tedy za kvalitu. Je jen malé procento lidí, na které tato zázračná látka nefunguje. Pokud chcete objem a sílu, pak je kreatin dobrou volbou. Proto pokud volíte kreatin, pak bych dal přednost produktu, o kterém vím, že je hlídaný a je u něj větší záruka jeho funkčnosti. To ale neznamená, že kreatin, který nenese toto označení účinkovat nebude.

Shrnutí: ano, tak jako u všeho zboží a odvětví, i u doplňků výživy platíte za danou značku. Proto některé kreatiny mají odlišnou cenu i v řádu stovek korun. Pokud tedy jde o peníze, pak optimální cena u Creapure je něco kolem 100 korun za 100g bílého prášku. Pokud kupujete kreatin bez označení pak se cena pohybuje kolem 80 korun za 100g.

Závěrem Creatin Monohydrát opravdu funguje. Cena verzus účinek je více než dobrá, což se u mnoha produktů založených jen na velké reklamě a propagaci říci nedá. Kreatin v této formě je stále jeden z nejprodávanějších a nejfunkčnějších dostupných doplňků stravy na dnešním trhu. Proto, že se mu věnuje převážná část studií, můžeme bez obav říct, že je pro uživatele bezpečný i při dlouhodobějším užívání. Stačí pouze zvýšit pitný režim. Pokud vás trápí užívání kreatinu s kávou, strach mít nemusíte. Pokud nevypijete denně 5,6,7 šálků silné kávy, pak postačí, když si ke každé kávě dáte sklenku vody navíc.

Zbytečností je například užívat 20,30g kreatinu denně. Pokud se věnujete sportu pravidelně pak naprosto postačí následující užívání.

Dávkování:

V den volna 1g creatinu na 15-20kg hmotnosti a v den fyzické aktivity užívejte 1g creatinu na 10kg hmotnosti. Vážíte-li tedy 80kg, pak v den volna používejte cca 4,5-5,5g a v den cvičení 8-10g creatinu. Vyšší dávku bych rozdělil na 2 menší během dne a to buď ráno na lačno nebo před a po cvičení.

Kre-alkalyn

Pokročilejší a dražší forma kreatinu monohydrátu. Jedná se o klasický monohydrát, ve kterém je přidána „jedlá soda“. Proč? Obecně prostředí žaludku je kyselé a proto se v něm přeměňuje část kreatinu na odpadový a neúčinný materiál. Přidáním sody do Kre-alkalynu podstatně zvyšujeme jeho pH a ten získává silně zásaditou povahu pH 12 a tato vlastnost zabraňuje extrémně kyselému prostředí v žaludku přeměňovat kreatin na odpad. To logicky zvyšuje jeho účinnost (alespoň to tvrdí výrobci). Pokud vezmeme Kre-alkalyn a klasický monohydrát, pak mnozí stále doporučují dle zkušeností formu klasickou. Zde už není takové procento lidí, kterým by tento druh tolik zabíral. Tím netvrdím, že je neúčinný, Kre-alkalyn jistě funguje, ale doporučil bych jej užívat až po otestování klasického Creapure mono. Plusem u tohoto kreatinu je jeho dávkování. Proto, že je účinnější a vstřebáváním se neznehodnotí, postačí pouze malé dávkování, než například u výše zmíněného monohydrátu. Obecně postačí cca 2-4g.

Závěrem Kre-alkalyn funguje. Cena u těchto produktů je podstatně vyšší, než u klasického monohydrátu, na druhou stranu, je dávkování nižší, takže je jen na vás, který z těchto dvou kreatinů zvolíte. Průměrná cena je u tohoto kreatinu něco přes 600kč za 100g.

Creatine Ethyl Ester (CEE)

Tento kreatin se vyrábí reakcí kreatin monohydrátu s ethylalkoholem. Podle dostupných zdrojů a informací, které přišly na světlo světa za dlouhé roky co je na trhu, se mu přisuzují lepší vlastnosti než u kreatinů předešlých. Nezadržuje tolik vody v těle, má lepší využitelnost, nezpůsobuje křeče v důsledku nedostatku vody, lépe se vstřebává atd. Ano, hodně lidí jej používá do diet, už z principu, že nebudou zavodněni. Toto označení „zavodnění“ je pochopeno v mnoha ohledech špatně. Pokud si normální uživatel zakoupí klasický monohydrát, často se obává, že bude nafouknutý a zavodní se mu tělo vodou a to je vlastně jediný efekt a vlastnost této látky, proč mu ručička na váze ukáže o nějaké to kilo víc. Celkově je toto myšlení špatně. Lidské tělo je tvořeno z velké části vodou, proto, pokud přiberete i bez kreatinu, například 5kg, pak hodně z této váhy bude logicky voda. Obávat se tedy nějakého brutálního nafouknutí nebo zavodnění nemusíte. Rovněž pokud nejdete na soutěž, nemusíte jej vysazovat ani v období diety, pokud se nemíníte vysekat na 10% tělesného tuku. Kupodivu, tady zaplatíte za cca 100 tablet (1tbl. 750mg cca) 300kč, je tedy levnější, než Kre-alkalyn. Zde postačí dávkovat okolo 3g za den.

Závěrem

Kreatinů a pod kreatinů existuje mnohem víc. Pokud mohu doporučit uživateli, který ještě zkušenosti nemá, pak bych volil klasický, nicméně dle mě nejúčinnější kreatin vůbec a to Creapure monohydrát. Obecně lidé často hledají zkratky jak zvýšit legální cestou přírůstky svalů a síly. Pořád to budou ale základní věci, které vám tyto věci umožní. Creatin, proteiny, vitamíny a minerály. Další kreatiny na trhu: Trikreatin orotát, kreatin ketoglutarát, kreatin glukonát, kreatin pyruvát, tri kreatin malát a další.

Ostatní kreatiny:

Krea-genic

Obsahuje dvojitě chráněné molekuly kreatinu Creapure®, který se rychle přenáší z trávícího traktu krví přímo do svalových buněk.

Crea trona

Nejnovější formou kreatinu. Je spojením monohydrátu creapure a tlumící látky buffer. Oproti Mono. vykazuje vyšší stabilitu v žaludku a nižší konverzi na kreatinin.

Tri kreatin

Jsou většinou rozpustnější než kreatin monohydrát. Zde je kombinován monohydrát s kyselinou.

Tri kreatin malát

Jedná se o sloučeninu kreatinu a kyseliny jablečné. Je lépe rozpustný ve vodě a dodává svalům rychleji energii. Je vhodný zejména pro citlivější jedince na žaludek.

Tri kreatin citrát

Zde jsou vázány 3 molekuly kreatinu na 1 molekulu citrátu. U tohoto kreatinu byla prokázána vyšší absorbce kreatinu do svalu a to až dvojnásobná.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

MGNiYj