Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a zásady ochrany osobních dat
Ok
Doprava

Doprava zdarma

od 1999,- Kč

Doprava

Dárek k objednávce

Doprava

Osobní odběr

Kamenná pobočka Dubňany

Doprava

Doprava od 65 Kč

Doprava

Po registraci sleva

Křeče

15.12.2020

Křeče

Co dělat, když křeč nastane během cvičení?

Dlouhotrvající stah kosterní nebo hladké svaloviny. Křeče postihují nejčastěji svalstvo příčně pruhované. Jedná se to tzv. náhlý reflexní stah. Může postihnout sval, ale i celé svalové skupiny. Křeč může trvat několik vteřin, ale i několik hodin.

Křeče při sportu: sval se stáhne a nedovolí nám jej dále zatěžovat, jednoduše si sám řekne, kdy už jsme to přehnali, a vyžádá si pauzu. Dalším typem je tzv. křeč hladké svaloviny (postihuje vnitřní orgány), jako sou srdce, ledviny, žaludek apod.

Příčiny vzniku

Příčin jak vznikají křeče, je mnoho, řekneme si o nejčastějších z nich. Příčinou může být horko, ať už se jedná o horké klima nebo nevětranou posilovnu. V tomto prostředí rychle ztrácíme vodu a minerální látky následkem pocení. Křeče z horka jsou často způsobeny ztrátou vody. Další příčinou mohou být léky, především je nutné dát si pozor na ty, které užíváme dlouhodobě a pak také na možnou příčinu při užívání léků nových. Dále pak častou příčinou křečí je špatná a nevyvážená strava (malý příjem vitamínů a minerálů). Fyzická aktivita a přetížení těla nadmírou cvičení (špatná regenerace), vliv můžou mít i nově zařazené cviky nebo nová fyzická aktivita, kterou jste doposud neprováděli a nejste na ni zvyklí. Velkou roli hraje i příjem tekutin. Pokud je příjem tekutin malý, může dojít k dehydrataci, což může vést ke křečím. Doporučuji pít čistou neslazenou vodu, dobré je, když je obohacena například o hořčík, sodík, vápník - tyto látky jsou dobrou prevencí pro jejich vznik.

Vliv na křeče má i nadmíra stresu, kouření, konzumace alkoholu a následná dehydratace. Stejně tak jako vznik svalových křečí při horkém prostředí můžou vzniknout i v prostředí chladném nebo při častém přechodu mezi nimi. Další příčinou může být špatný krevní oběh, neurologické onemocnění, onemocnění štítné žlázy, ledvin, často bývají postiženy osoby trpící diabetes, anémií a hypoglykémií. Také dieta, hlavně přísná může vést k jejich vzniku, stejně tak, jako hladovění.

Křeče během cvičení

Proč vznikají často bolestivé křeče během cvičení? Jednoduše řečeno to souvisí s vyčerpáním a přemírou zátěže. Dotyčný sval (postižený křečí) nestačí naše tělo zásobovat dostatečně kyslíkem a glukózou. Zároveň se nestačí odstraňovat odpadní látky, což má za následek vyvolání křečí. Při cvičení v horku dochází ke ztrátě minerálů pocením, proto je vhodné, je během cvičení doplňovat (např. formou nápojů) a zamezit tím následným problémům. Před tréninkem je dobré se pořádně protáhnout, ideální je strečink trvající alespoň 5-10minut, stejně tak tomu je i po odcvičení. Zamezíte tím nejen potencionálnímu vzniku křečí, ale předejdete tak i zranění.

Co dělat, když křeč nastane?

Nejdůležitější, pokud se bavíme o křeči, kterou dostaneme při fyzické aktivitě, je přestat cvičit. Uklidnit se a snažit se odlehčit postiženému místu. To znamená, že pokud dostanu křeč do nohy, tak na ní nezůstanu stát, ale sednu si nebo lehnu. Po té se snažím místo protahovat a vydržet v protažené poloze alespoň několik vteřin. Postižené místo se můžeme pokusit zklidnit pro-masírováním a následnou masáží. Doporučuji užít i masti a gely k tomu určené. Rychlý přísun vitamínů a minerálních látek je na místě (sodík, draslík, hořčík, vápník), pomoci můžou i chloridy a preparáty s obsahem chininu. Taktéž doplnění tekutin do těla (neslazené sodovky apod.). Pokud křeče přetrvávají, můžete vyzkoušet teplou koupel, kde by se sval měl lépe uvolnit. Dobrým zdrojem výše zmíněného draslíku jsou také banány.

Křeče během spánku

Často se objevují v teplých měsících a nejčastěji postihují sval lýtka. Důvodů pro vznik křečí během noci může být mnoho. Například vlivem pocením a ztrátě minerálů a vody z těla. Vliv na křeče může mít i delší dobu trvající stejná poloha při spánku nebo přeležení si rukou, nohou… pokud míváte křeče pravidelně, a to zejména v dolní polovině těla, pak pravděpodobně trpíte na nedostatek hořčíku. Doporučuji pravidelný přísun vitamínu B12 před spánkem.

Vznik křečí může mít spoustu příčin, od nedostatečného příjmu tekutin až po cévní onemocnění, například trombóza (ucpávání žil). Křečové žíly často bývají u lidí, kteří většinu dne prostojí nebo prochodí (ušetřeni nebudete ani v případě, že máte sedavou práci a neprotahujete se během ní).

Vitamíny

Důležité je pravidelný přísun vitamínů nejen proti vzniku křečí, ale pro celkový lepší chod organizmu. Důležité zastoupení proti prevenci křečí je pak přísun vitamínů E a B. Zvýšená potřeba příjmu vitamínu E vzniká při větší a pravidelné konzumaci chlorové vody nebo konzumujete velké množství tuků. Ten také způsobuje horší vstřebání a absorpci hořčíku do organizmu. Pak je tu důležitý vitamín B6, jeho nedostatek může zapříčinit častá konzumace alkoholu, stres a velká konzumace jednoduchých cukrů.

Závěrem

Vyhýbejte se konzumace Coly a colových nápojů. Jejich popíjení zabraňuje absorbování vápníku a hořčíku do těla a napomáhá jej vyplavovat z těla ven, což je nežádoucí. Vliv na to mají hlavně fosfáty, jež sou v těchto nápojích obsaženy. Špatný vliv má i častá konzumace sladkých potravin (čokoláda, bonbony) jednoduché cukry vyčerpávají vaše zásoby hořčíku. Pokud se křeče objevují pravidelně a čím dál tím častěji, je dobré navštívit lékaře. Příčina může být mnohem vážnější než nedostatek vitamínů…

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NDA4ODcyNT