Energetické nápoje – stimulační legální drogy.
V České republice jsou hlavní složkou nápoje, které stimulují tělo, cukr a kofein (někdy i taurin, guarana, ženšen a další látky).
Primárním cílem energetických nápojů je stimulační dopad daných účinných látek na naši nervovou soustavu. Následkem toho dochází ke zvýšení pozornosti, bdělosti, mentální a fyzické výkonosti.
Jejich hlavní složky, které dělají „energťák“ tak oblíbeným jsou zároveň i nosiči největších rizik spojené s tímto nápojem. Řeč je o cukru a kofeinu. V malém množství je negativní dopad zanedbatelný, no mnohdy je dávka překročena. S rychlým nárůstem energie přichází i zrychlený nával únavy při odeznívání obsažených látek přijatých do organizmu.
Negativní účinky
- Dehydratace
- Návaly únavy po doznění účinku
- Při překročení dávkování narušují koncentraci
- Podráždění žaludeční sliznice
- Vznik zubního kamene
- Nespavost
- Oddaluje pocit opilosti (riziko otravy alkoholem)
- Migrény
- Poruchy trávení
- Třes
- Nervozita
- Bolesti hrudi
- Bušení srdce
- Záchvaty
Většina negativních účinků je spojena s častého užívání v nadměrných dávkách. Pokud vypijete 1-2 nápoje za týden, nemělo by to mít žádné zdravotní dopady. Velké množství cukru představuje velké riziko především pro diabetiky. Vyšší množství kofeinu pak pro jedince s vysokým tlakem a poruchou srdce. Mezi největší konzumenty patří mladiství a dospívající (studenti, diskotéky – zde je největší riziko konzumace spojeno s alkoholem).
Pozitivní účinky
- Revitalizují mysl i tělo
- Zvyšují bdělost
- Napomáhají cítit se energičtěji
- Zvyšují výkonnost
- Zlepšuje reakce
- Zlepšují koncentraci
- Stimulují metabolismus
Nejúčinnější energetický nápoj (běžně dostupný na pultech obchodů)
Kamikaze
Složení: Voda, sacharóza, glukóza monohydrát, taurin, kyselina citronová, citran draselný, oxid uhličitý, kofein vitaminy: B1, B6, B12, guarana extrakt, extrakt z kotvičníku.
Procento konzumentů těchto nápojů se rok od roku zvedá. Momentálně je to něco pod 40%. Většina energetických nápojů obsahuje 70 – 200 mg kofeinu na plechovku. Pro představu jeden šálek překapávané kávy (2 dcl) obsahuje něco kolem 130mg.
Dopamin a kofein
Kofein podporuje vyplavování hormonu Dopaminu. Ten je známý jako hormon štěstí a neřesti. Jeho největší produkce vzniká právě při sexuálních hrátkách. Proto je konzumace energetických drinků návykové.
Když vypijeme energetický drink, dojde k uvolnění výrazného množství adrenalinu, tím dojde k rychlejší cirkulaci krve, ke zvýšenému zásobování svalů a mozku kyslíkem. Energetický drink je tedy vhodný před fyzickou aktivitou (doporučuji užívat v krajních případech, lepší variantou je klasická káva bez mléka nebo kofeinové tablety). Užití po aktivitě je spíš kontraproduktivní. Důvodem je samotný kofein. Díky němu se po odcvičení zvyšuje hladina kyseliny mléčné v těle.
Dávkování
Budeme se bavit o užívání kofeinu (obsahuje jej 99% drinků). Nicméně rozebírat jej nebudeme, dost o něm bylo popsáno v předešlých článcích. Musíme brát v potaz jeden důležitý faktor. Pokud konzumujeme tuto látku pravidelně, pak dochází k její toleranci (návyku). Jednoduše řečeno stejná dávka nepřináší adekvátní účinek a na tomto základě jsme nuceni vypité množství zvyšovat (což nenese požadované účinky, zvyšují se ale rizika).
Další látky obsažené v energetických nápojích slouží většinou jen jako doplněk na obalu etiket. Bohužel. Platíme tedy převážně jen za vodu, cukr a kofein. Látky obsažené navíc jsou většinou v takových dávkách, ve kterých je naše tělo nedokáže pocítit, tudíž ztrácí své účinky. Proto je lepší číst etikety a kupovat jen to, co má smysl. K čemu složení o 20 látkách, když každá z nich obsahuje např. jen 10% využitelného potencionálu pro dospělého člověka? To už je levnější šálek kávy a jedna kostka cukru (drink za 8kč). Za zmínění pak stojí snad jen funkční látka Synephrine (stimulační látky podobné efedrinu) a taurin.
Dále pak obsahují chuťově vyrovnávající látky, konzerv anty a další látky, které mají za úlohu přebít nepříjemně sladkou chuť extrémního množství cukru.
Pokud už tento druh nápojů konzumujete, snažte se vypít větší množství vody, protože se do doporučeného denního množství tekutin nepočítají.
Limonády
Celkově z pohledu sportovního nemají limonády v jídelníčku (pitném režimu) co dělat. Jejich zdravotní přínos je nulový a naopak kalorický příliš vysoký. Vhodné nejsou ani sycené nápoje a limonády. U jedince, který dodržuje jídelníček a věnuje se zdravému životnímu stylu, to není nutné zdůrazňovat. Škála negativních přínosů pro organizmus je poměrně obsáhlá.
Některé negativní účinky
- Vzbuzují chuť na sladké potraviny
- Snižují hustotu kostí
- Ničí zubní sklovinu
- Způsobují nadýmání
- Mají negativní vliv na játra
- Způsobují trávící potíže
- Zvyšují riziko rakoviny jícnu, prostaty
- Vznik obezity
- Špatná hydratace těla
- Přispívá ke vzniku diabetu 2 typu
- Ochuzuje tělo o vitamíny a minerální látky
- Snižuje obranyschopnost organizmu
- Přispívá k hyperaktivitě dětí
- Zvyšují kyselost žaludeční šťávy
- Zrychlují vylučování moče
- Odvápňují organizmus močí (vyplavování vápníku)
Oxid uhličitý – negace
Oxid uhličitý (bublinky v nápojích) způsobuje zrychlení tepové frekvence, což způsobuje zrychlené dýchání, při sportovní aktivitě je tedy vyloženě nevhodný. Dále negativně ovlivňuje funkci střev a žaludku, což se projevuje pocitem těžkosti. Rovněž nápoje s přídavkem Oxidu uhličitého nedokáží hydratovat tak, jako čistá voda. Proto těchto nápojů musíme vypít větší množství a tělo má při trávení více práce s jeho odstraňováním.
Cukr
Limonády mnohdy obsahují velké množství cukru, který brání vstřebávání vody. Důvodem je to, že ho potřebují pro své zpracování. Proto nejsou vhodné pro hydrataci organizmu. Nevhodné jsou také různé konzervační látky, umělá barviva, aromata a některá sladidla obsažená v limonádách. U nápojů „light“ je situace složitější, nepřinášejí organismu kalorie, ale svou sladkou chutí dráždí chuťové buňky. Dlouhodobé užívání umělých sladidel způsobuje paradoxně vyšší chuť na sladké.
Většina limonád obsahuje kolem 10% cukru na 100ml nápoje, což je šílené množství prázdných kalorií, které tělu nijak neprospívají.
Závěrem
Vybírejte pečlivě, jaké tekutiny tělu dopřejete. Přece jenom mají velký vliv na transport látek přijatých z pevné potravy.