Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a zásady ochrany osobních dat
Doprava

Doprava zdarma

od 1999,- Kč

Doprava

Dárek k objednávce

Doprava

Osobní odběr

Kamenná pobočka Dubňany

Doprava

Doprava od 49,- Kč

Doprava

Po registraci sleva

Syrovátka

25.02.2021

Syrovátka

Syrovátka

Světle zelenožlutá tekutina, jenž zbude po sražení mléka. Získává se po odstranění kaseinu a mléka. Říká se jí také mléčné sérum, po té co se mléko úmyslně srazí, vznikne tuhá část, tzv. tvaroh a tekutá, což je syrovátka. Syrovátka sušená vzniká jako vedlejší produkt při výrobě tvarohu a sýrů.

Vitamíny v syrovátce:

B1, B2, B6, B12, C, E, Z.

Minerály a ostatní látky v syrovátce:

Hořčík, fosfor, vápník, sodík, zinek, draslík, kyselina listová, laktóza, mléčný cukr.

Syrovátka

Odvádí toxické látky z organizmu, podporuje činnost ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, snižuje cholesterol, zabraňuje zánětu střev, žaludku, dodává minerály a vitamíny organizmu. Je to nízkokalorický nápoj a zároveň potravina, vhodná při snižování nadváhy i při zvyšování svalových objemů. Podporuje syntézu kreatinu. V těle se rozkládá celkem rychle a to ji umožňuje měnit se v poměrně krátké době na volné aminokyseliny. Syrovátkové bílkoviny jsou tráveny velmi rychle i absorbovány oproti jiným formám bílkovin, jenž musí být zpracovány za pomocí enzymů.

Vnější užití syrovátky: snižuje výskyt akné, napíná pokožku, vyhlazuje….

Bílkovinná syrovátka patří k výživově nejhodnotnějším.

Hlavními bílkovinami syrovátky jsou BETA-LAKTOGLOBULIN a ALFA-LAKTALBUMIN, vedlejší PROTEOZY – PEPTONY, KREVNÍ BÍLKOVINY A LAKTOFERIN.

Je snadno stravitelná, obsahuje hodně esenciálních aminokyselin. Během natrávení proteinů syrovátky ve střevě dochází k uvolnění peptidů a jejich zapojení do regulace trávení i ovlivnění postprandiálního metabolismu (tzn. Trávící proces po jídle cestou stimulace sekrece hormonů).

Sušená neupravená syrovátka obsahuje

 • Bílkovin 11-14 %
 • Laktózy 66-74 %
 • Minerálních látek 10 %
 • Kyselin 2-9 %
 • Tuk 1 %

Mléčná syrovátka se nejprve suší a po té se složitými výrobními postupy (ULTRAFILTRACÍ) získává syrovátkový proteinový výrobek.

Syrovátka

Rozdíl mezi sušenou syrovátkou a WPC

Sušená syrovátka obsahuje kolem 13 % bílkovin a 70 % laktózy. WPC obsahuje kolem 65 % bílkovin a 11 % laktózy. Tady je důležité dát si pozor, abychom při výběru kvalitního proteinu nepořídily spíše gainer. Náklady na WPC protein je několikanásobně vyšší.

WPC

(Syrovátkový koncentrát)

V dnešní době jde o složku základní, u proteinových koncentrátů.

Whey protein concentrate – vzniká šetrnou a moderní separací (mikrofiltrace, ultrafiltrace, při nízkých teplotách). Obsahují kolem 65-80 % bílkovin a malé množství sacharidů a tuků. Považuje se za poměrně rychle stravitelný. WPC obsahuje ještě určité množství laktózy.

CFM

Označení CFM – syrovátka byla připravena technologií křížené mikrofiltrace, tzn. Bez laktózy a do 3 % tuku.

WPI

(whey protein isolate)

Obsahuje menší množství tuku a laktózy. Je účinnější než WPC, prochází delším filtrováním a procesem ionové chromatografie. Obsah bílkovin kolem 90 %, minimum sacharidů a tuků. Je rychleji vstřebatelný než WPC.

WPH

(hydrolyzovaný protein)

Vyrábí se tak, že WPI a WPC se podrobí dalšímu zpracování, čímž se enzymaticky na štěpí aminokyselinové vazby. Vstřebání je pak velmi rychlé. Chutná lehce nahořkle. Ideální k použití ihned po fyzickém výkonu.

Má lepší sytivost syrovátkových aminokyselin, než aminokyseliny kaseinu, sóji a vaječného albuminu.

Sušená syrovátka obsahuje kolem 12 % bílkovin, koncentrát syrovátkových bílkovin obsahuje 65-70 % bílkovin, po složitějším výrobním procesu až 90 % čistých syrovátkových bílkovin.

Vliv syrovátky na naše zdraví

 • Snižuje riziko výskytu rakoviny
 • Posiluje imunitní systém
 • Snižuje hladinu kortyzonu
 • Má pozitivní vliv na činnost jater
 • Zvyšuje hladinu serotoninu v mozku (tělo se lépe vypořádá se stresem, depresí…)
 • Zlepšuje trávení
 • Napomáhá lepšímu složení střevní mikroflóry
 • Redukuje produkci akné
 • Posiluje imunitu
 • Napomáhá udržet svalovou hmotu
 • Chrání šlachy, chrupavky, vazy

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

ZjkyN2NjY